Hogyan hat az orrlégzés a gyermekekre?

Minél többet beszélgetek a Dsmile kapcsán szülőkkel, annál világosabb, hogy nem beszélünk eleget az orrlégzés fontosságáról. Bevallom, gyógypedagógiai képzésem során sem kapott ez a téma szerepet, pedig elképesztően fontos.

A Dsmile egy komplex terápia, mely egyszerre célozza meg a testtartást, a beszédet, a nyelést és a légzést. Mivel – nem túlzok, ha azt mondom, hogy – világszinten egyedülálló a módszer, ezért szülői tájékoztatókat tartok, hogy elmondhassam, hogy miben különbözik ez más terápiáktól. Felhívom a figyelmet az árulkodó jelekre és arra, hogy mire is kínálok megoldást. (Részletes infók: http://www.dsmile.hu) Ezeken a beszélgetéseken a szülők kérdezhetnek és kérdeznek is, hiszen mindig hatalmas AHA élményekkel gazdagodnak. Ebből inspirálódva indítok egy minisorozatot.

Ebben a bejegyzésben szeretném megszólítani a szenzoros és/vagy figyelemzavart mutató gyerekek szüleit. A cikk Neked szól, ha:

  • nehezen alszik el a gyermeked és szeretnéd, ha legalább azt a kis időt igazán pihentető alvással töltené;
  • ha időben elalszik, az alvás időtartama is megfelelő, mégis azt tapasztalod, hogy gyermeked nem tudja kipihenni magát.

Biztosan tapasztaltad már magadon, hogy fáradtan sokkal ingerlékenyebb vagy. Nincs ez másképp a neurodivergens gyerekek esetében sem. A szenzoros feldolgozási zavarban érintett gyermekek idegrendszere egyébként is sokkal hamarabb kerül „üss vagy fuss” állapotba, mint neurotipikus társaiké, és az sem mindegy, hogy naponta hány és milyen hosszú meltdownjuk van. Ha az idegrendszer megfelelően pihent, akkor sokkal hatékonyabban tudja alkalmazni a megküzdési stratégiáit, jobban tudja a figyelmét irányítani és koncentrálni, valamint később telítődik, ezért jobban viseli a napi terhelést (pl. kevésbé fárad el a 20-25 fős csoportban/osztályban).

A fenti állapotokban kulcsfontosságú az, hogy a gyermeked szájlégző vagy orrlégző. A szájlégzés nem más, mint amikor valaki szájon át veszi a levegőt. De nem feltétlenül jelenti azt, hogy folyamatosan nyitva van a szája! Van, akinél sokkal kevésbé feltűnő, mégis beindulnak a szájlégzés okozta káros folyamatok. Ezzel szemben az emberi test számára az orrlégzés az ideális.

Buteyko kutatási eredményeiből tudjuk, hogy szájlégzéssel az agy folyamatosan túllégzésben van. Gondolhatnánk, hogy ez nagyon jó, hiszen mindig arról hallunk, hogy a sejtek működéséhez oxigénre van szükség, az oxigénhiányos állapotokról szóló cikkekkel pedig tele van az internet. Azonban nem szabad elfelejteni, hogy a szervezetünkben beláthatatlan következményei vannak annak, ha felborul az egyensúly!

A megfelelő működéshez szükség van például szén-dioxidra is, mely hatást gyakorol az erek átmérőjére, ezáltal a véráramlásra. A túllégzés által felvett oxigén kiszorítja a szén-dioxid egy részét, ezáltal az erek szűkebbek lesznek, melynek eredményeként romlik az agy oxigénellátása.

Ma már azt is tudjuk, hogy a szorongás és a pánikbetegség is szoros összefüggésben állnak a nem megfelelő légzéstechnikával. A szenzoros gyerekek egyébként is hajlamosabbak a szorongásra, mert az integráló környezetben sokszor maszkolni kényszerülnek, amely rendkívül megterhelő a számukra. Ezért fontos, hogy optimalizáljuk az agy oxigénellátását, mert ezáltal az idegrendszer sokkal jobb állapotba kerül, mely előfeltétele az ingerek megfelelő feldolgozásának és a szorongás csökkenésének. Az orrlégzés biztosítja ezt számunkra.

Buteyko azt javasolja, hogy éjszakára ragasszuk be a kliensek száját. Ez nagyon ijesztő lehet egy gyermeknek, ráadásul valószínűleg el sem viselné magán valaki, aki nem szereti, ha valami hozzáér. A Dsmile úgy éri el az orrlégzést, hogy helyreállítja a test eredeti funkcióit és spontán zárva fogja tartani a kliens a száját.

A sorozat következő részében folytatom még az alvás témáját (https://agologo.hu/fogcsikorgatas-alvasminoseg/ ), majd a harmadik részben részletesen fogok írni arról, hogy hogyan támogathatja a Dsmile az étkezéseket.

A leggyakrabban feltett szülői kérdés az, hogy „Miért nem tudtunk eddig a Dsmile-ról?”. Kérlek, segíts egy megosztással azoknak, akiknek hasznos lehet ez az írás!