Allergia, fogcsikorgatás,  állkapocsízületi fájdalom – Alvás II.

Az első részben (https://agologo.hu/orrlegzes_i/) olvashattál arról, hogy a Dsmile egy komplex terápia, mely többek között segít abban, hogy az idegrendszer egy sokkal egészségesebb és pihentebb állapotba kerüljön. Írtam arról, hogy miért fontos a pihentető alvás. Abban a cikkben azt részletezem, hogy a légzéstechnika optimalizálásával, közvetlen módon hogyan tudjuk ezt támogatni. Ebben a bejegyzésben pedig arról fogok írni, hogy milyen közvetett módon segíthetünk az alvásminőség javulásában.

  • nehezen alszik el a gyermeked és szeretnéd, ha legalább azt a kis időt igazán pihentető alvással töltené;
  • ha időben elalszik, az alvás időtartama is megfelelő, mégis azt tapasztalod, hogy gyermeked nem tudja kipihenni magát.

Az elalvást nagyon sok összetevő befolyásolja. Szükséges hozzá az, hogy a gyermek rá tudjon hangolódni a pihenésre, segíti ezt egy megfelelő esti rutin kialakítása. Fontos, hogy olvass a gyermekednek. „A mesék oldják, vigasztalják, megnyugtatják a gyereket.” (Vekerdy Tamás) Fontos a megfelelő hőmérséklet, a külső zajok kiszűrése, ne legyen éhes, ne legyen szomjas, ne legyen nagyon tele a hasa és még sorolhatnám. Majd elalszik a gyermekünk és azt gondoljuk, hogy végre pihen. Sok esetben viszont sajnos az elalvással komoly munka veszi kezdetét, nagyon rossz az alvásminőség.

Sokaknak ismerős az allergia kérdésköre: egész éjjel folyik az orrod, alig kapsz levegőt. Egy erősen allergiás személy az év bizonyos időszakaiban csak ülve tud aludni, ami korántsem olyan pihentető, mint fekve. Az a jó hír, hogy ha az orrunkon keresztül lélegzünk, sokkal kevesebb allergén jut a szervezetünkbe, hiszen az orr egyik feladata a levegő szűrése (a felmelegítése mellett). Volt már arra is példa, hogy a terápia után megszűnt a kliens állatszőr-allergiája, mert egyszerűen nem jut be a szervezetbe a szőr.

Egy másik tényező, amely megakadályozhatja azt, hogy az alvás pihentető legyen, az a fogcsikorgatás: A neurodivergens (SPD, ASD, ADHD, stb) gyerekek esetén nagyon gyakran találkozom ezzel a jelenséggel.

  • Az egyik oka a szorongás. Az előző cikkben volt arról szó, hogy a szájlégzés összefügg a szorongás mértékével. Tehát ha szájlégzésről orrlégzésre szoktatjuk gyermekünket, akkor csökken a szorongás mértéke.
  • A másik oka pedig az állkapcsok és a fogak nem megfelelő pozíciója. A fogsorok emiatt úgy záródnak, hogy ott érnek össze, ahol nem lenne szabad. Ez részben azért baj, mert kopnak a fogak, de fontos, hogy a fogcsikorgatás fizikailag fárasztó. Egész éjjel dolgozik az izomzat pihenés helyett. Reggel úgy ébred, mint aki éjjel egy egész hegyet elhordott.

A harmadik tényező pedig az állkapocsízületi fájdalom: ennek egyik jellemző oka a rágóizmok feszülése, a másik az ízületi porc elmozdulása (esetleg kopása). A Dsmile-lal amellett, hogy erősítjük a rágóizmokat, lazítjuk is azokat. Ezáltal megszűnik a ízületi feszültség és a porc terhelése csökken. Talán ez kevésbé a kisgyermekkor problémája, de azt látni kell, hogy a folyamat már ekkor elkezdődik.

Továbbra is hangsúlyozom, hogy a Dsmile terápia hatására NEM fog a neurodiverzitás megszűnni. Azonban az életminőségre ( és az alvásminőségre) olyan hatást gyakorol, amely nem hagyható figyelmen kívül.

A sorozat harmadik része azzal fog foglalkozni, hogy a Dsmile hogyan támogat bennünket a táplálkozás területén.