PDA-val az élet

Avagy egy egyszerű kommunikációs tipp, hogy nyugodtabb legyen az intézménybe járás

Kötelező vagy szabad döntés?

Egyik reggel vártuk a villamost és kérdeztem a PDA-s kisfiamat, hogy jár-e fejlesztésre Xy nénivel. Hevesen tiltakozott; azt mondta, hogy nem jár, és nem is fog. Elmagyaráztam neki, hogy fejlesztésre járnia kell, de ott bármire mondhat nemet, semmilyen feladatot nem köteles elvégezni.
Mikor ezt így elmondtam, akkor egy pillanatra megálltam, és elgondolkodtam azon, hogy egy külső szemlélő vajon mit gondolhat most. Hiszen engem itt sokan ismernek, tudják, hogy gyógypedagógus vagyok. Miért lehet, hogy pont én ásom alá a kollégák tekintélyét? Mit csinálna egy „rendes” anya? Természetesen észérveket felsorakoztatva, a gyermek korának megfelelően elmagyarázná, hogy a fejlesztés hasznos, a gyermeke érdekeit szolgálja és fontos, hogy együttműködjön.

PDA (kóros elváráskerülés)

Vajon miért mondtam épp az ellenkezőjét? Nos, erre egy egyre gyakrabban használt betűszó a magyarázat: a PDA. Röviden kórós elváráskerülést jelent. Nem célom a definiálása és abban sem kívánok állást foglalni, hogy ez az autizmus egyik profilja-e vagy autizmus nélkül is megjelenhet (bőveben itt olvashatsz róla: https://www.facebook.com/kontrollalom). Csupán bepillantást szeretnék nyújtani abba, hogy mennyire másképp kell gondolkodni, ha egy PDA-s személynél próbálunk elérni valamit.

Amikor kóros elváráskerülést írok, az nagyon tág fogalom. Bizonyos mértékig az emberek jelentős része szorong, ha elvárások elé állítják őket (gondoljunk csak például arra, mit éreztünk egy nehezebb felelet, vagy témazáró dolgozat előtti percekben). Ez nem szokatlan. Vannak azonban olyan emberek, akiknek a leghétköznapibb elvárások is ugyanilyen szorongást okoznak.

Kép forrása: freepik.com
A stratégia

Kezdő édesanyaként én is próbáltam bevetni azt a stratégiát, hogy felkínáltam két vagy három nadrágot, a kisfiamnak abból kellett volna választania. Alapesetben ilyenkor a gyermek megéli a szabad döntés jogát, kompetencia érzése van, mégis kontroll alatt tartja a szülő (mert például csak évszaknak megfelelő darabokat kínál fel). Az én PDA-s kisfiamnál ez botrányba fulladt. Akkor még nem értettük, hogy miért, de ma már világos. Nagyon erős szorongás fogta el attól az elvárástól, hogy neki döntést kell hoznia. Az élet minden területén megtapasztaltuk ezt. Olyan alapvető reflexeket kellett felülírnunk, mint a dicséret. Semmilyen formában nem volt elfogadható számára. Ha valaki ezt nem vette figyelembe és mégis megdicsérte, akkor a kisfiam rákiabált. Persze néhány év alatt egészen beletanultunk. 7 éves lehetett, mikor a következő történt. Sejtettük, hogy lassan kinövi a cipőjét, de azt tudtuk, hogy ha azt mondjuk neki, hogy választania kell a boltban, akkor masszív elutasítást fog tanúsítani. Ehelyett arról győztem meg, hogy a boltban a testvéreinek veszünk cipőt (ez persze igaz is volt) és hozzátettem, hogy:

– Neked nem KELL venned cipőt, de ha találsz valamit, akkor szólj!

– Nem kell cipő! – Rögtön alkalmazta az elkerülő stratégiát.

A bolt előtt ugyanezt átbeszéltük (ez szerintem minden gyereknek fontos, hogy tisztázzuk vásárlás előtt a céljainkat). Válasz:

– Mondtam már, hogy nem kell cipő!

– Rendben.

Ha elvárás, akkor ellenáll

És most „kérem tegyék meg tétjeiket”, hogy ki talált magának a leghamarabb cipőt! Igen, igen, jól gondoljátok, természetesen Ő. Lekerült az a teher a válláról, hogy neki itt egy konkrét elvárásnak kell megfelelnie és így megszűnt a szorongás. Sőt még élvezte is a vásárlást. Ezzel szemben ha azt magyaráztam volna, hogy nyomni fogja a lábát, ki fog lyukadni, be fog ázni, stb., akkor még a bolt küszöbét sem tudtuk volna átlépni harc nélkül.

Hát ezért biztosítottam arról, hogy semmi sem kötelező a fejlesztéseken. Mert ha kötelező, akkor ellenáll. Ha azt érzi, hogy az ő kezében van a kontroll és el tud távolodni az elvárásoktól, akkor sokkal nagyobb az esélye annak, hogy együtt fog működni.

Kép forrása: freepik.com
Nem minden ellenállás PDA

Mivel a praxisomban nagy arányban vannak autista gyermekek, ezért talán többeteknek is hasznos lehetett ez a cikk. Bízom benne, hogy a személyes példa kicsit közelebb vitt Benneteket ennek az állapotnak a megismeréséhez. Fontos szem előtt tartani, hogy nem minden ellenállás PDA, de ha felmerül a lehetősége, akkor a fenti praktikát érdemes kipróbálni.

Ha ismersz olyan szülőt vagy szakembert, akinek hasznos lehet az írásom, kérlek oszd meg vele!