Táplálkozás, horkolás, kusza fogazat – Avagy mit okoz a gyenge száj-arci (orofaciális) izomzat?

A minisorozatot első két részében arról olvashattál, hogy miért fontos és hogyan lehet javítani az alvás minőségén. (Ezeket itt találod: Hogyan hat az orrlégzés a gyermekekre? és Allergia, fogcsikorgatás, állkapocsízületi fájdalom – Alvás II. ) Azt ígértem, hogy a harmadik cikkben arról fogok írni, hogy hogyan támogathatja a Dsmile az étkezést, táplálkozást, méghozzá az orofaciális izomzaton keresztül. Akkor vágjunk bele!

A hozzánk kerülő gyermekekről általában elmondható, hogy nem megfelelő az izomzatuk az orofaciális (száj-arci) területen. Ez manapság nem egy ritka jelenség. Az életmód változásával folyamatosan és általánosan tapasztaljuk, hogy egyre romlik a gyermekek fizikai állapota, és ez alól a beszélőszervek, az orofaciális izomzat sem jelentenek kivételt. Mit okozhat ez?

Szerintem nem kell ecsetelnem, mennyire egyhangú tud lenni egy (bármilyen okból) válogatós gyermek táplálkozása. Kiemelten fontos lenne, ha legalább az a kevés hasznosulna, amit megeszik. Azonban ha nem rágja meg rendesen az ételt, akkor még annak a kevésnek is a jelentős része elvész. Gyenge izomzattal nagyon fárasztó lehet egy keményebb étel (pl. vörös húsok, gyümölcsök, magvak) megrágása, ezért kerülheti ezeket az ételeket a gyermek.

Az izmok erősödésével, az állkapocs megfelelő pozícionálásával, a nyelv hatékonyabb falatképző mozgásával, az állkapcsi ízületek feszültségektől mentesülésével a bevitt élelmiszerek hasznosulása mindenképp javul, de akár kedvet is kaphat azoknak az ételeknek az elfogyasztásához, melyet korábban elutasított. Eláltat változatosabbá válhat a táplálkozása. Mivel a hatékony rágás támogatja az emésztést, ezért nemcsak a tápanyagok jobb felszívódására számíthatunk, hanem az étkezés utáni diszkomfortérzet is csökkenhet.

Bár az alvás tematikájához tartozhatna ez a bekezdés, de a horkolás olyan alvási zavar, mely az orofaciális izomzat alulműködésével hozható összefüggésbe. Horkolást akkor tapasztalunk, ha az ellazult szövetek között préselődik át a levegő. Az alvási apnoé (légzéskimaradás) pedig az idegrendszeri okok mellett a torok izmainak ellazulása okán is létrejöhet. Mind a horkolás, mind az izomzati eredetű alvási apnoé tekintetében hatékony megoldást kínál a megfelelő izmok erősítése.

A csont növekedését több tényező befolyásolja. Természetesen van egy alapvető genetikai meghatározottság, de azt biztosan Te is hallottad már, hogy a környezeti tényezők is hatnak a növekedésre. Az állkapcsok tekintetében az egyik ilyen tényező a nyelv helyzete, egy másik pedig a csonton tapadó vagy onnan eredő izmok aktivitása, tehát az orofaciális izmok működése.

Az állkapocs intenzív fejlődésének időszakában elérhetjük a megfelelő fogívek kialakulását (akár cumizás miatti nyitott harapás záródását). Részben azzal, hogy a terápia eredményeképpen a nyelv már a megfelelő helyen fog pihenni, amikor „nem lesz más dolga” illetve amikor éppen dolga lesz, akkor is a „mi malmunkra fogja hajtani a vizet”; részben pedig azzal, hogy a korábban gyenge és alig dolgoztatott izmokat „használatba vesszük”. Az állkapcsok növekedési szakaszának lezárulta után pedig a kuszán nőtt fogak bizonyos mértékű rendeződését tapasztalhatjuk (enyhébb esetben akár el is kerülhető a fogszabályozó, de ha szükség is lesz rá, várhatóan rövidebb ideig). Persze a fogszabályozó manapság egyfajta divat is lett, de azért több kellemetlenséggel jár(hat) együtt. Ugye egyetértünk abban, hogy jobb ezt megelőzni?

Ismerős lehet az élmény, hogy csak mosod és mosod a gyermeked fogát, mégis folyton lepedékes? Ez azért lehet, mert aerob baktériumok jelennek meg a száj flórájában. Mivel a szánk evésre és beszédre „lett kitalálva”, az egészséges flóra anaerob baktériumokat tartalmaz. A megváltozott flóra intenzívebb lepedékképződéshez vezet, melynek egyenes következménye a fogkőképződés és a fokozódó fogszuvasodás. Rossz vagy gyenge fogakkal pedig igen kellemetlen a rágás.

Kép forrása: Dsmile

Bízom benne, hogy ezzel a kis sorozattal sikerült felkeltenem az érdeklődésed a Dsmile-lal és az általa elérhető életminőség-javulással kapcsolatban! Ha bármilyen további kérdésed merülne fel, keress bizalommal Facebookon, itt a honlapon üzenetben vagy akár e-mailben. A terápiával kapcsolatban díjmentesen tudunk konzultálni. Amennyiben már meggyőződtél arról, hogy Neked vagy gyermekednek erre a terápiára van szüksége, akkor itt tudsz jelentkezni Ráébresztő vizsgálatra, melyet a Dsmile központban végeznek el. A kérdőíven kérlek jelöld, hogy a IX. kerületben szeretnél hozzám járni. Onnantól már nincs más dolgunk, mint időpontot egyeztetni és már kezdhetjük is!